Zapewne większość z nas podczas wizyty u profesjonalnego fryzjera zastanawia się, jakie składniki w produktach zapewniają końcowy efekt. Jedną kwestią są bowiem posiadane umiejętności, ale drugą, całkowicie osobną, jest wybór stosowanych kosmetyków. Szczególne zainteresowanie budzą "tajemne" składniki zawarte w farbach do włosów.
Jaką rolę we fryzjerstwie odgrywają oksydanty?
Zawarte w farbach do włosów oksydanty pełnią rolę utleniaczy, dlatego wiedza o ich doborze jest już podstawą do samodzielnego wykonania koloryzacji. Używanie profesjonalnych farb do włosów pozwala na uzyskanie pożądanego efektu koloryzacyjnego na włosach. Wbrew pozorom pod nazwą oksydantów nie kryją się mieszanki o skomplikowanym składzie. To nic innego jak zwykła woda utleniona, a jej właściwości rozjaśniające były dość dobrze znane już przez poprzednie pokolenia. Utleniacze w postaci płynnej można kupić w sklepach z profesjonalnymi produktami fryzjerskimi. Jeżeli ktoś decyduje się na zakup farby w drogerii, czy innym zwykłym sklepie z kosmetykami oksydant dołączony jest do farby. Warto wiedzieć, że bez oksydantu nie ma mowy o tym, że farba zadziała. Dzieje się tak, gdyż zawarte w produkcie barwniki mogą wniknąć we włosy dopiero wówczas, gdy zostaną z nich usunięte poprzednie. Ewentualne pozostałości po wcześniejszych koloryzacjach. W tym celu niezbędne jest ich utlenienie, wtedy włosy są gotowe na przyjęcie nowych barwników.
Działanie oksydantów jest silne
Aby nie doszło do uszkodzenia struktury włosów i innych przykrych dla nich konsekwencji niezbędny jest dobry wybór oksydantów. W przeciwnym wypadku kolor nie będzie równomiernie rozłożony, włosy ulegną zniszczeniu, efekt finalny nie będzie najlepszy. Wybór zbyt słabego oksydantu spowoduje, że włosy nie zostaną rozjaśnione w wystarczającym stopniu. Równie niewskazane jest używanie zbyt mocnej substancji, czego konsekwencją jest zbyt mocne rozjaśnienie i powstanie żółtych odcieni. Sprawa zatem wymaga dokładnego przemyślenia i analizy, dopiero wówczas dobiera się prawidłowe stężenie oksydantu. Zazwyczaj wybiera się parametr spośród 6, 9 i 12%. Wybór konkretnego zależy od wyjściowego odcienia i wysokości tonu, który chce się osiągnąć.
Charakterystyka stężeń oksydantów
W celu jedynie odświeżenia koloru, ewentualnego przyciemnienia z naturalnych włosów wystarczy użycie utleniacza o stężeniu 3%. Stosuje się go w przypadkach chęci niemal niezauważalnego rozjaśnienia, tylko o jeden ton. Do rozjaśnienia o maksymalnie 2 tony idealnie sprawdzi się oksydant 6%, taka substancja dobrze poradzi sobie również w pokryciu siwych włosów, zrobi to naprawdę dokładnie. Do silniejszego i lepiej zauważalnego rozjaśnienia dedykowany jest oksydant 9%, natomiast po produkty 12% powinni sięgać wyłącznie profesjonalni fryzjerzy. Brak wprawy w posługiwaniu się takim produktem może doprowadzić do wyrządzenia szkód na skórze głowy i włosach - odradza się zatem farbowanie w warunkach domowych. Powyższe zasady powinny być bezwzględnie stosowane dla własnego bezpieczeństwa.